Yükleniyor...

Cep Telefonu Sinyal Gücünü Artırma Yöntemleri?

10.02.2015

Cep Telefonu Sinyal Gücünü Artırma Yöntemleri?

 Cep telefonunda zayıf hücresel sinyalin birden fazla nedeni olabilir.

Özellikle bulunulan lokasyona göre değişiklik gösteren cep telefonu sinyal gücü; şehirlerarası yolculuklarda ya da fazla yerleşimin olmadığı, baz istasyonu bulunmayan alanlarda sorun yaratabilir. Cep Telefonu Sinyal Gücünü Artırma Yöntemleri başlıklı yazımda, evde cep telefonu sinyal sorunu yaşandığında nelerin yapılması gerektiğinden bahsedeceğim.

      Cep telefonunda sinyal sorunu yaşandığında yapılabilecekleri sıralayarak devam edelim.

Hizmet sağlayıcısını manuel’e çekme

      Evde ya da ofiste cep telefonunda sinyal sorunu yaşandığında, hizmet alınan GSM operatörünü manuel seçmek, sorunu belli oranlarda çözebilir. Gerek Android ve gerekse de iOS işletim sistemi kullanılan cep telefonlarında hizmet sağlayıcısı ayarları otomatik seçilmiş olarak gelir. Sinyal seviyesinde sorun yaşandığında Android telefonlarda “Ayarlar > Mobil Ağlar > Şebeke operatörleri > Şebekeleri ara ” adımlarını takip ederek, otomatik olarak seçilmiş olan servis sağlayıcısı ayarını manuel’e çekip, gelen operatörlerden seçim yapılabilir. Aynı şekilde, iPhone’da da ” Ayarlar > Hücresel > Ağ Seçimi > Otomatik “ adımları takip edildiğinde kullanılan GSM operatörü manuel seçilebilir.

Sinyali artırmak için Wi-Fi ve Bluetooth servislerini geçici olarak kapatın

      Wi-Fi ve Bluetooth sinyalleri cihaz ile uygulamalar arasında çakışmalara neden olabilir. Hatta, bazen birbirlerini bile engelleyebilirler. Bluetooth ve Wi-Fi servislerini sinyal sorunu yaşanan alanda kapatmak, cep telefon sinyal seviyesinde olumlu etki yapacaktır. Bazen, cep telefonundaki sinyal seviyesi normal gözükse bile Wi-Fi ve Bluetooth’daki çakışmalar sinyal gücünü olumsuz etkiliyor olabilir. Bu gibi durumlarda geçici olarak ilgili servisleri kapatmak soruna çözüm olabilir.

Uçak modunu açıp kapatın

      Cep telefonunda sinyal sorunu yaşandığında sorunun kaynağı bazen uçak modu olabilir. Farkında olmadan bu servisi açmış olabilirsiniz. Uçak modunu açıp kapatmak GSM şebekesi sinyal seviyesinde olumlu sonuçta verebilir. Servisi açmak GSM operatörü bağlantısını sıfırladığı için, şebeke resetleme işlevi gördüğümden, uçak modunu açıp kapatmak sinyal seviyesi sorunlarına olumlu etki yapacaktır. Cep Telefonu Sinyal Gücünü Artırma Yöntemleri

Konum değiştirme

      Cep telefonunda sinyal sorunu yaşandığında, özellikle arama ve çağrı yanıtlama da kesintiler olabilir. Evde ya da ofiste sinyal sorunu yaşandığında, bulunulan odanın ya da evin farklı yerlerinde denemeler yapmak, sorunu çözmeye yardımcı olacaktır. Evdeki bazı nesneler mobil sinyal gücünü olumsuz etkileyebilir. Aynı şekilde, dışarı direk bağlantısı olmayan odalarda sinyal zayıf olabilir. Bulunulan yerin farklı yerlerinde denemeler yapmak olumlu sonuç verecektir.

Telefonun işletim sistemini güncelleme

      Akıllı telefonlarda sinyal gücü ve veri hızını artırma yollarından birisi de kullanılan işletim sistemini güncellemektir. Güncelleştirmeler, GSM operatörü tarafından verilen hizmetin daha kaliteli alınmasından yardımcı olacaktır. Güncelleme; hücresel ağ teknolojisi ve hizmetlerle birlikte ağ bağlantısı hatalarında da düzeltmeler içerdiğinden daha güçlü sinyal seviyesi kullanılmasını sağlar.

Sinyal gücünü artırmak için ağ ayarlarını sıfırlamak

      Cep telefonunda ağ ayarlarını sıfırlamak, etkinleştirdiğiniz tüm VPN, Wi-Fi, kullanıcı adı ve parola bilgilerini sıfırladığından, sinyal seviyesinde de iyileşmeye neden olabilir.


Etiketler: